Bushranger® 82V 8Ah 21700 cells Battery with Bluetooth BRA82V80
The Bushranger® 82V80 82V 8Ah battery features a robust design and the latest lithium-ion cells for a compact design with 580 Watt hours of power.
Featuring fast charging, optimum performance and long runtimes, as well as the benefit of no self-discharge. The integrated LED power indicator clearly shows the power level and when charging is required. The battery is compatible with all 82V Bushranger tools for total flexibility.
Product Information
Shipping & Returns
Description
You may also like
-70%
Thumbnail 1Thumbnail 2
Bushranger® Rogue-Z 60“ Commercial Battery ZTR Ride On Mower 24KWh
-70%
Thumbnail 1Thumbnail 2
Bushranger® Rogue-Z 52“ Commercial Battery ZTR Ride On Mower w' 24KWh Battery
-70%
Bushranger® 82V Battery Charger BRA82C2
Bushranger® 82V Backpack Brushless Blower (Skin only)
Bushranger® 82V 2.7kW Brushless Chainsaw 15" .325" (Skin only)
-70%
Bushranger® 82V 2.0kW Straight Shaft Brushless Brush Cutter - Bull Handle (Skin only)
Bushranger® 82V 3.4kW Brushless Chainsaw 18" .325" (Skin only)
-70%
Bushranger® 82V Telescopic Brushless Pole Saw 10" (Skin only)
-70%
Bushranger® 82V Short Pole Brushless Hedge Trimmer - Articulated Head (Skin only)
-70%
Bushranger® Rogue-Z 48“ Commercial Battery ZTR Ride On Mower w' 24KWh Battery
Bushranger® 82V 21" Walk Behind Self Propelled Brushless Lawn Mower (Skin only)